Meta'dan İsrail'e sosyal medyada koruma kalkanı

Facebook ve Instagram'ın çatı şirketi Meta, nefret söylemi politikasında önemli bir güncelleme yaptığını duyurdu. Şirket paylaşımlarda “Siyonizm" kelimesinin kullanımını yasakladı. Karar, İsrail yanlısı gruplar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Meta'dan İsrail'e sosyal medyada koruma kalkanı

Meta'nın "Siyonist" terimine yönelik yasağı genişleteceğini duyurmasının ardından İsrail yanlısı gruplar kararı memnuniyetle karşıladı.

Meta, salı gününden itibaren Facebook, ,İnstagram ve Threads gibi platformlarından, bu terimin İsraillileri eleştirmek için kullanıldığı içerikleri kaldıracak.

Şirket ayrıca Siyonistlerin "dünyayı yönetme veya medyayı kontrol etme iddiaları" ile ilgili içerikleri de yasaklayacak.

Meta'nın "Siyonist" terimine yönelik yasağı genişleteceğini duyurmasının ardından İsrail yanlısı gruplar kararı memnuniyetle karşıladı.

Meta, salı gününden itibaren Facebook, İnstagram ve Threads gibi platformlarından, bu terimin İsraillileri eleştirmek için kullanıldığı içerikleri kaldıracak.

Şirket ayrıca Siyonistlerin "dünyayı yönetme veya medyayı kontrol etme iddiaları" ile ilgili içerikleri de yasaklayacak.

Bir sosyal medya kullanıcısı X hesabından yaptığı paylaşımda, "Mark Zuckerberg, 'Siyonistler dünyayı yönetiyor veya medyayı kontrol ediyor' gibi iddiaları yasaklıyor. Bu açıkça şunu kanıtlıyor: Siyonistler dünyayı yönetiyor, medyayı kontrol ediyor..." sözlerine yer verdi.

Meta, Orta Doğu ile ilgili içerik moderasyon uygulamaları konusunda incelemelerle karşı karşıya kaldı.

Eleştirmenler ve bazı gruplar, şirketi, platformlarında Filistinlileri destekleyen içerikleri sansürlemekle suçladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı